Dějiny Alpak

15. srpna 2008 v 9:21 | nicolka koprivova |  Lamy
Jak všechno začalo...

Linda Tellington-Jones kdysi řekla : "Když se na tebe podívá alpaka svýma velikýma očima, dívá se na tebe Bůh."...
A přesně tohle jsem zřejmě cítila hluboko ve svém nitru, když jsem poprvé v životě viděla alpaku. Ne doopravdy, v životní velikosti, ne, byl to jen malý obrázek v novinách s hlavou alpaky a jejíma magickýma očima. Od té chvíle vím, že existují věci mezi nebem a zemí, které nelze vysvětlit. Kostky byly vrženy, teď už neexistovala žádná cesty zpět.
Zamilovala jsem se do něčeho, čehož jméno jsem ani neuměla vyslovit.
To si musela myslet i ta paní na informacích: "Potřebovala bych kontakt na nějakého chovatele h.u.a.c.a.y.a a.l.p.a.k. Nic! Žádné jméno, žádné místo! A přesto se něco našlo ;-) ! Poznamenejte si prosím: "Egen Walter tel.... Děkuji pěkně! Takže jsem okamžitě popadla telefon. "Dobrý den, Přátelé novosvětských velbloudovitých"! Sakra, nějaká sekta ! Dnes už vím, že nejde o sektu a že také novosvětští velbloudovití nejsou žádná strašná choroba, ale jedny z nejkrásnějších, nejdobromyslnějších a nejúchvatnějších bytostí pod sluncem
Teď začalo mé trápení!! Každou noc jsem byla nejméně do tří hodin vzhůru, na internetu jsem každý den nalézala více a více látky k procházení. Těch několik málo německých knížek jsem za chvilku přelouskala. Z každé odpovědi vyplynuly
dvě další otázky. Pár dnů po tomto zážitku musel můj přítel obětovat svůj Den otců a jeli jsme navštívit prvního chovatele, rodinu Grüttnerových. Ten pocit, když stojíte na pastvině obklopeni neskutečně krásnými, dobromyslnými a magickými alpakami také bohužel neumím popsat, protože na to neexistují ta správná slova.
Při příští návštěvě jsem si vybrala "svou" první březí klisnu, při další jsme ji koupili. Pak jsme jí ještě opatřili kamaráda a přesně rok po onom zážitku s obrázkem se na mé Traumweide (Pastvina snů) procházela Dorita se svým hříbětem Marií a kamarádem Theem.
Mezitím už u nás máme celkem 5 alpak. Naše malé stádo obohacují dva valaši od Silky z Hubertusmühle a já už si nedokážu představit ani minutu života bez alpak.
Původ ...
Starosvětští a novosvětští velbloudi mají stejné společné předky. Část těchto pravěkých velbloudovitých se během poslední doby ledové, před přibližně dvěma miliony let, dostala přes tehdejší zemské spojení v Beringově úžině do Asie a vyvinula se tam do starosvětských velbloudů, tak jak je dnes známe, velblouda dvouhrbého a jednohrbého dromedára
Jiná část pravěkých velbloudovitých putovala do Střední a Jižní Ameriky, kde se z nich v průběhu doby vyvinuly předkové dnes žijících druhů velbloudů Nového světa. V Severní Americe velbloudovití vyhynuli před přibližně 12000 lety.
Z těchto pralam se vyvinuly oba dnes ještě v Jižní Americe na území And žijící divoké druhy vikuně a guanaky. Zatímco vikuně jsou stejně jako dříve pouze divoké, byly guanaky indiány domestikovány. Z toho pak selektivním chovem vznikly domácí druhy lama a alpaka.
Mytologie...
Podle pověstí jsou alpaky darem boha Slunce "Intiho" peruánskému lidu. Jemná, měkká srst je také nazývána rounem bohů.
Spojení alpak a lam s bohem Slunce má možná původ v jejich zvyku přihlížet východu a západu slunce. Bílé lamy zde zaujímají zvláštní postavení, neboť byly zaslíbeny bohu Slunce a obětovávány při náboženských slavnostech.
Díky magii a zvláštnímu vyzařování těchto zvířat podobným úvahám lehce uvěříte.
Chov a péče...
Při hledání "našich" zvířat hrálo velkou roli to, že se alpaky neporáží, což bylo v souladu s naším přístupem.
Alpaky a lamy jsou relativně bezproblémové v chovu, jsou velice nenáročné a díky svým mozolnatým kopytům nezpůsobí u nás v horách žádné škody pošlapáním.
Díky svému zvyku kálet pouze na určitých a společných místech jsou takzvaně "čisté" a to je nepodcenitelná výhoda při udržování čistoty zvířat.
V zemích jejich původu v Jižní Americe je nabídka potravy spíše skromná, proto alpaky potřebují po celý rok seno, jinak se díky našim tučným loukám nevyhnete zažívacím potížím. Nutný je dostatečný přísun vody po celý rok. Pastvina musí být vybavena otevřenou stájí nebo krytým stáním a měla by mít pro první dvě zvířata rozlohu alespoň 1000 m˛, na každé dalších zvíře počítejte s dalšími 100 m˛. Plot by měl být cca 1,20 m vysoký. Nejvhodnější je drátěný plot s oky.
Alpaky obvykle porodí po době březosti trvající 11,5 měsíců jedno hříbě. Dvojčata jsou absolutní zvláštností. Novorozeně se během dvou hodin postaví na vlastní nohy a mělo by se hned vydat hledat "mléčný bar", aby se mu dostalo životně důležitého kolostrálního mléka. Hříbě alpaky váží při narození cca 5 kg.
Podle odlišné srsti rozlišujeme alpaky na huacaya a suri.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lentilka Lentilka | E-mail | 13. listopadu 2009 v 9:41 | Reagovat

Také přemýšlím o chovu alpak a chtěla bych se zeptat, kolík asi přibližně alpaka stojí a kolik asi zhruba za rok je výnosná její vlná, nemám představu kolik vlný je z jedné alpaky. Děkuji moc za radu.

2 Mirka Sýkorová Mirka Sýkorová | E-mail | 1. února 2010 v 23:37 | Reagovat

Dobrý večer,
jsem na tom podobně jako Vy na začátku - absolutní uhranutí a snaha udělat vše proto,abych mohla alpaky chovat.Je to naprosto úžasné a i pro mne magické stvoření.Před usnutím přemýšlím,jak to udělat,abych je mohla chovat dobře a hledám dostupné informace na netu.Váš článek mne zaujal a jsem ráda,že¨,,mám spřízněnou duši ".Nemám pojem o ceně  - poraďte - vždyť já už přemýšlím,jak budu sušit seno....díky mo za jakoukoliv radu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama